EllOva je dodatak ishrani namenjen ženama za poboljšanje regularnosti menstrualnog ciklusa i kvaliteta jajnih ćelija
EllOva je dijetetski suplement kojim se obezbeđuju preporučene dnevne doze mio-inozitola i folne kiseline za pripremu tela za zdravo začeće.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) najčešći je endokrinološko-ginekološki poremećaj kod žena i pogađa 5 do 10 % žena reproduktivne dobi. Najčešći je uzrok ženskog steriliteta.
Za postavljanje dijagnoze neophodna je ultrazvučno konstatovana policistična struktura jajnika (prisustvo mnoštva sitnih folikula na jajniku), uz još jednu kliničku ili laboratorijsku karakteristiku.
Dijagnoza PCOS sindroma postavlja se na osnovu anamneze, kliničkog pregleda ginekologa i endokrinologa, laboratorijskih analiza i ultrazvučnog nalaza.
Kliničkim pregledom može se uočiti pojačana maljavost, gojaznost androgenog tipa (debljanje u predelu struka i gornjeg dela tela), pojava akni, muški tip ćelavosti, promene u pigmentaciji kože.
Pri dijagnostikovanju PCOS sindroma ginekolog ultrazvučnim vaginalnim pregledom vidi da su jajnici povećanog volumena (10 cm3) sa folikulima raspoređenim ispod kapsule jajnika veličine do 10 mm i hiperplastičnom stromom.
Praćenjem ovulacije ne vidi se rast dominantnog folikula, kao ni sekretorna transformacija endometrijuma (sluznice materice), a mogu se videti i hiperplazije (preteran rast) endometrijuma.
Pacijentkinje se najčešće žale na nepravilne menstrualne cikluse, i to najčešće izostanke ciklusa, preskakanje ciklusa ili potpuni gubitak menstruacije. Takođe može postojati poremećaj ciklusa sa obilnim krvarenjima i učestalim nepravilnim krvarenjima kao posledica izostanka ovulacije.
Preko 50 % osoba sa sindromom policističnih jajnika (PCOS) ima prekomernu telesnu masu koja pogoršava insulinsku rezistenciju, ali ona se javlja i kod pacijentkinja koje nisu gojazne.
Ostala organska oboljenja koja dovode do izostanka menstruacije su oboljenja nadbubrežne žlezde i endokrino aktivni tumori.
PCOS sindrom može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema kao što su pojava bolesti srca i krvnih sudova, šećerne bolesti (dijabetes mellitus-a tip II), zadebljanja (hiperplazije) endometrijuma i karcinoma endometrijuma.
Tradicionalno korišćen u ajurvedskoj medicini za lečenje dijabetesa, mio-inozitol je prvi put identifikovan u listovima biljke zvane Bougainvillea spectabilis.
Mio-inozitol je šećerni alkohol koji se nalazi u hrani, posebno u: voću (grejpfrut, dinja), povrću, semenkama (pasulj, bademi, orasi).
Žene sa PCOS-om imaju nedostatak mio-inozitola.
MIO-INOZITOL je neophodan za signalni put za transdukciju insulina
Insulin se vezuje za svoj specifični receptor i tako aktivira intracelularni odgovor fosforilacije
Supstrat insulinskih receptora (IRS) aktivira PI3K (Phosphatidyl-Inositol-triphospho Kinase) izveden iz mio-inozitola
PI3K aktivira PIP2 u PIP3 (Phosphatidyl-Inositol bi/tri Phosphate)
Aktivirani PIP3 aktiviše GLUTAMATE 4 (GLUT 4)
Glukoza se transportuje preko GLUT 4 u ćeliji
IRS se raspada, oslobađajući receptor da se vrati na prvobitnu lokaciju / Deficit mio-inozitola
Nizak nivo derivata inozitola PI3K, PIP2, PIP3
Povećana insulinska rezistencija
Viši nivoi androgena
Infertilnost
Folna kiselina
Spada u grupu B vitamina. Važan je sastojak organizma jer učestvuje u stvaranju eritrocita, služi za normalno funkcionisanje mozga, a značajna je i za mentalno i emocionalno zdravlje. Sprečava umor, nesanicu i depresiju.
Folna kiselina ima veliki značaj kod žena za vreme trudnoće.
Folna kiselina, vitamin B12 i B6 važni su u prevenciji komplikacija trudnoće, kao što je rani pobačaj, prevremeni porođaj, odlubljivanje posteljice, defekti neuralne cevi i slično.
Mogućnost ovih posledica biće smanjenja za 80% ukoliko trudnica unosi dovoljno folne kiseline. Ono što je bitno je da deficit folne kiseline može da se dijagnostikuje u prvih par nedelja trudnoće.
Takođe, preporučljiva je upotreba folne kiseline kod osoba koje žele trudnoću, a pri tom su koristili oralne kontraceptive.
Tokom prvih 12 nedelja trudnoće folna kiselina je danas obavezna terapija.
Poznato je da nedostatak folne kiseline može dovesti do anemije. Iz ovog razloga ona se koristi za prevenciju. Njena primena našla se i kod lečenja ulceroznog kolitisa, bolesti jetre, alkoholizma i bolesti bubrega.
Zaštita srca i krvnih sudova takođe je jedna od uloga folne kiseline. Osobama u depresiji, takođe se prepisuje folna kiselina. Nizak nivo folne kiseline je povezan sa slabim odgovorom na atidepresive, pa je preporuka da se ona uzima paralelno sa terapijom protiv depresije.
PREPORUČENE DOZE FOLNE KISELINE:
Proizvodjač: za HerbElixa DOO Narodnih heroja 27, Beograd herbelixa.com/
Distributer: VEGA d.o.o., Vuka Karadžića 41, 14000 Valjevo, Srbija.