Helicobacter pylori je gram-negativna bakterija spiralnog oblika (helico-spirala) nastanjuje se u želucu i dvanaestopalačnom crevu.
Najčešće naseljava želudac i dvanaestopalačno crevo čoveka. Proizvodi i oslobađa enzime oksidazu, katalazu i ureazu.
- Ureaza razlaže ureu i oslobađa amonijak, koji ima bazna svojstva i neutrališe kiselinu želuca .
- Katalaza razlaže vodonik peroksid.
Dispepsija je opšti naziv za bol ili nelagodu u epigastrijumu, koji su epizodični ili stalni.
Pojam dispepsija nastao je od grčke reči dys (loš, loše) i peptein (varenje). Simptomi su prisutni više od 25% dana u poslednje 4 nedelje. Ako je predominantni simptom funkcionalne dispepsije bol, označavamo je kao dispepsija slična ulkusu, a ako predominira osećaj nelagodnosti u epigastrijumu, označavamo je kao dispepsija slićna dismotilitetu.
Najčečešći uzroci dispepsije su:
- funkcionalna dispepsija do 60%
- peptički ulkus 15-25%
- refluksni ezofagitis 5-15%
- karcinom želuca i jednjaka <2%
Ulkus se definiše kao oštećenje integriteta sluzokože želuca ili duodenuma najčešće hronične prirode koje u promeru zahvata više od 5 mm, dok se njegova dubina proteže do submukoze.
Gastroezofagusna bolest; gorušica, kiselina, pečenje, paljenje, regurgitacija osećaj pečenja iza grudne kosti, ili iz predela želuca na gore.
U 80% slučajeva uzrok je nepotpuno zatvaranje donjeg ezofagealnog sfinktera.
Preporučeni način primene: od 1. do 15. dana: 4 kapsule dnevno, dve ujutru i dve uveče na prazan stomak najmanje pola sata pre obroka od 16. do 45. dana: 2 kapsule dnevno, jedna ujutru i jedna uveče na prazan stomak najmanje pola sata pre obroka