Leviker je dodatak ishrani, prirodno rešenje za poboljšanje funkcije jetre kod pacijenata sa masnom jetrom , koji doprinosi održavanju normalne funkcije jetre i normalnog metabolizma masti.
Leviker poboljšava parametre kao što su: ALT, AST, GGT, Trigliceridi, HDL i šećer.
Njena težina iznosi oko 1500 grama odnosno 2% celokupne telesne težine. Jetra ima veliku regenerativnu moć i veliku otpornost na razne poremećaje i posle mestimičnih nekroza u jetri, npr. u akutnom hepatitisu, izlečenje je kompletno i bez posledica.
Neretko se dešava da regeneracija nije kompletna i nekrozno tkivo se zamenjuje fibroznim, sa znacima hronične lezije.
U kliničkom pogledu, u jetri može da se poremeti krvotok i snabdevanje krvlju, da se oštete hepatociti, Kupfferove ćelije, ili bilijarni putevi.
Određene bolesti jetre mogu oštetiti pojedine ili sve ove elemente istovremehno, od čega i zavise klinički simptomi bolesti i metaboličke promene. Simptomi kod oboljenja jetre zavise od jačine nekroznog procesa u jetri ili otežanog prolaza žuči.
Pojava fibroze u jetri sama po sebi ne daje nikakve simptome; kliničke manifestacije su posledica portalne hipertenzije.Jetra ima veliki broj funkcija kao što je:detoksikacija, odstranjivanje otpadnih produkata metabolizma lekova, skladištenje određenih vitamina, minerala i šećera, proizvodnja žuči i esencijalnih proteina plazme, stvara faktore imuniteta, koji pomažu u borbi protiv infekcije.
Poremećaji i oštećenja jetre mogu biti različite prirode (zapaljenjska stanja jetre i masna jetra), ili trajnih oštećenja jetre formiranje vezivnog tkiva, ciroza i karcinom.
Peranhimske ćelije – hepatociti čine najveći deo organa jetre.
Oni su najodgovorniji za brojne metaboličke procese u jetri – omogućavaju centralnu ulogu jetre u metabolizmu.
Njene glavne funkcije uključuju stvaranje i ekskreciju žuči, regulaciju stabilnosti glikemije, sintezu lipida i sekreciju plazminih lipoproteina, regulisanje metabolizma holesterola;
Jetra učestvuje u stvaranju ureje, serumskih albumina, faktora koagulacije, enzima i brojnih drugih proteina, i najzad metabolizam i detoksikaciju lekova i drugih supstanci u organizmu.
Kupfferove ćelije koje oblažu hepatične sinusoide važan su sastavni deo retikuloendotelnog sistema. Ove ćelije predstavljaju filter za strane materije u organizmu, otklanjaju bakterije i toksine i imaju važnu ulogu u povećanju imunoloških sposobnosti organizma.
Jetra je, zbog prisustva Kupfferovih ćelija i bogate snabdevenosti krvlju, veoma važan organ u suprotstavljanju infekcijama i nekim sistemskim oboljenjima.
Uloga jetre u organizmu od izuzetnog je značaja. Posebno je od značaja metabolička i hemodinamska uloga. Od metaboličkih funkcija od posebnog je značaja sinteza belančevina plazme, detoksikaciona funkcija jetre i funkcija stvaranja žuči.
U jetri se stvara najveći deo belančevina plazme: celokupni serumski albumin i 80% alfa i beta globulina, dok se gama globulini stvaraju u ekstra hepatičkom retikulumu sistemu. U hroničnim oboljenjima jetre, sintetska funkcija jetre je trajno oštećena – otuda sniženje onkotskog pritiska i pojava ascitesa u trbušnoj duplji.
Jetra ima jednu od najvažnijih uloga u procesima koagulacije krvi. Smatra se da su hepatociti odgovorni za sintezu čak 11 proteina neophodnih hemostaznom mehanizmu.
To su: fibriginogen, protrombin, faktori V, VII, IX i XII, prekalikrein i kininogen, antitrobin III i plazminogen.
Prema novim podacima iz literature moguća je i sinteza faktora VIII (antihemofilni faktor) od strane retikuloendoteleskog sistema jetre.
Jetra ima najveću ulogu u odbrani organizma od mnogobrojnih toksičkih materijala koje se stvaraju u endogenom metabolizmu.
U egzogene toksičke materijale ubrajaju se i brojni lekovi čiji se metabolizam obavlja u jetri.
U procesu oslobađanja organizma od hemijskih supstanci razlikuju se dva puta: eliminacija, kojom se hidrosolubilni molekuli izlučuju preko bubrega i „detoksikacija“ – metabolizam liposolubilnih molekula koja se obavlja u hepatocitima.
Žuč se sastoji od vode i organskih materija koje su rastvorene u njoj.
Neorganski sastojci žuči su elektroliti (natrijum, kalijum, hlor, bikarbonati); od organskih jedinjenja tu su konjugovani bilirubin, žučne soli, fosfolipidi i holesterol.
Holesterol, koji je nerastvoriv u vodi, održava se u rastvorljivom stanu u žuči zahvaljujući žučnim solima koje imaju tzv. deterdžentsku ulogu.
Žuč se izluči u duodenum u količini od 1.000 ml za 24 časa.
Uloga u metabolizmu bilirubina. Najveći deo bilirubinskog pigmenta (80-85%) stvara se u retikuloendtelnom sistemu slezine razgrađivanjem hema iz ostarelih eritrocita. To je splenička faza u metabolizmu bilirubina. Manji deo bilirubina (15-20%) nastaje u koštanoj srži i u jetrinom retikulo endotelnom sistemu, kada se hemoglobin stvara iz porfirinskog prstena, a ne ugrađuje se u eritrocite. Bilirubin koji se stvara u koštanoj srži i jetri naziva se „šant bilirubinemije“.
Merenja aktivnosti jetre: važan skrining za otkrivanje bolesti jetre
Epidemiologija: prevalenca 20-30% odrasle populacije
No.1 uzrok bolesti jetre
Način života i način ishrane čine osnovni uzrok oštećenja jetre
70% odrasle populacije u zapadnim zemljama ima sedentarni posao
Velika povezanost između steatoze i insulinske rezistencije
40% odrasle populacije ima povećanu telesnu težinu ili gojaznost (WHO)
PRUNUS MUME hepatoprotektivno i antioksidativno super voće
Prunus mume poznata као japanska kajsija , која се široко koristi као zdrava hrana u Аziji (uglavnom u Kini, Koreji i Japanu)
Vekovima su korišćeni delovi ove biljke u tradicionalnoj medicini za ublažavanje simptoma groznice, kašlja, crevnih poremećaja.
Holin i njegova uloga
Holin – vitamin iz grupe B kompleksa rastvorljiv u vodi
Održava strukturni integritet ćelije
On se koristi u sintezi gradivnih komponenti ćelijskih membrana
Holin je prekursorni molekul za neurotransmiter acetilholin koji ima veliki broj funkcija, kao što su memorija i kontrola mišića.
Holin, hranljivi sastojak koji pomaže u prenošenju signala između nervnih ćelija
Holin održava jetru zdravom pomažući da se masti iz jetre prebace u ćelije u telu.
Holin proizvodi fosfatidilholin (PC), koji je ključan za stvaranje masne supstance koja se koristi za formiranje ćelijskih membrana, a fosfatidilholin može biti korišćen od strane tela kao izvor holina
Holin se dobija od namirnica koje sadrže lecitin, koje telo razlaže u holin. Neke namirnice koje sadrže lecitin su pirinač, jaja, crveno meso, jetra, kupus, karfiol, soja, leblebije, sočiva, zeleni pasulj, grašak i sojin lecitin.
Leviker – klinički dokazana efikasnost Levikera u održavanju homeostaze : randomizovana , dvostruko slepa, placebo kontrolisana studija.
Posle 12 nedelja , nivoi АLТ, АSТ i GGТ su značajno smanjeni u odnosu na placebo(р<0.01)
Leviker doprinosi značajnom poboljšanju nivoa enzima jetre pokazatelja zdravstvenog stanja jetre.
Odnos LDL / HDL značajno se smanjio (p <0,05) nakon 3 meseca. HDL i trigliceridi , dva faktora rizika vezana za metaboločki sindrom , takođe značajno poboljšanje u odnosu na placebo (p <0,05) nakon 3 meseca.