Helicobacter Pylori infekcija

Priroda uvek ima rešenje

Helicobacter pylori infekcija je hronična infekcija želudačne sluznice koja za posledicu može imati različita oboljenja želuca i duodenuma.

Dispepsija je opšti naziv za bol ili nelagodu u epigastrijumu (deo abdomena koji se nalazi neposredno iznad želuca) koji su epizodični ili stalni. Simptomi su prisutni više od 25% dana u poslednje 4 nedelje.

Ako je predominantni simptom funkcionalne dispepsije bol, označavamo je kao dispepsija slična ulkusu, a ako predominira osećaj, nelagodnosti u epigastrijumu, označavamo je kao dispepsija slična dismotilitetu.

Hemija - Vega

 

 

Najčešći uzroci dispepsije su: funkcionalna dispepsija do 60%, peptički ulkus 15-25%, refluksni ezofagitis 5-15%, karcinom želuca i jednjaka <2%.

Gastroezofagusna refluksna bolest ima za simptome gorušicu, kiselinu, pečenje, paljenje, regurgitaciju, osećaj pečenja iza grudne kosti, ili iz predela želuca na gore. U 80% slučajeva uzrok je nepotpuno zatvaranje donjeg ezofagealnog sfinktera.

Ulkus se definiše kao oštećenje integriteta sluzokože želuca ili duodenuma najčešće hronične prirode koje u promeru zahvata više od 5 mm, dok se njegova dubina proteže do submukoze.

Glavni rezervoar infekcije Helicobacter pylori je čovek. Putevi prenošenja su: direktan kontakt od osobe do osobe fekalnim putem, oralno-oralni ili gastro-oralni put. Konzumacija kontaminirane vode i hrane povećava rizik od infekcije Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori je neinvazivna, mikroaerofilna, gram- negativna bakterija helikoidnog (spiralnog) oblika sa unipolarnim flagelarnim filamentima (trepljama), uz pomoć kojih se kreće. Najčešće naseljava želudac i dvanaestopalačno crevo čoveka. Proizvodi i oslobađa enzime oksidazu, katalazu i ureazu. Ureaza razlaže ureu i oslobađa amonijak, koji ima bazna svojstva i neutrališe kiselinu želuca.

Etarska ulja čubra (Satureja hortensis L.), origana (Origanum vulgare L.) i timijana (Thymus vulgaris L.) maju širok spektar antimikrobnog dejstva, uključujući i anti- Helicobacter pylori aktivnost.

HerbELICO preparat je registrovan kao dijetetski supplement.

Tačno definisan odnos ovih ulja i hemijski sastav čine jedinstveni aktivni princip HerbELICO preparata.

Ispitivanje anti-H. pylori aktivnosti smeše etarskih ulja koja ulaze u sastav HerbELICO preparata urađeno je na Univerzitetu zapadne Australije (Marshall Centre for Infectious Diseases Research and Training, University of Western Australia). U ovim ispitivanjima korišćeno je dvadeset različitih sojeva H. pylori, uključujući i sojeve koji su rezistentni na antibiotike.

HerbELICO preparat je bezbedan za humanu upotrebu.

Preporučeno doziranje: od 1. do 15. dana: 4 kapsule dnevno, dve ujutru i dve uveče na prazan stomak najmanje pola sata pre obroka. od 16. do 45. dana: 2 kapsule dnevno, jedna ujutru i jedna uveče na prazan stomak najmanje pola sata pre obroka.

Upozorenje: Proizvod je namenjen odraslim osoboma, ne primenjuje se u trudnoći i laktaciji kao i osobama osetljivim na neki od sastojaka proizvoda.